Držáky kol na tažné zařízení patří k nejpopulárnějším

Proč vozit kola na „kouli“

Převážet jízdní kola upevněná na stojanu, instalovaném na tažném zařízení, má nesporné výhody a ve většině hledisek předčí všechny ostatní způsoby. Máte-li je umístěné na střeše, výrazně se změní jízdní vlastnosti, zvláště při rodinném cestování, kdy nakládáte tři až čtyři bicykly. Zvýší se aerodynamický odpor i těžiště a i při menších poryvech větru to schopnosti řidiče důkladně prověří. Potíže mohou nastat zvláště při rychlejší jízdě, proto se také nedoporučuje ji překračovat nad 100 km/h. Zároveň musíte počítat s vyšší výškou vozidla a pro jistotu ji přeměřit. Na trase se mohou objevit nízké železniční viadukty a mosty a již mnohokrát se stalo, že na to posádka vozu zapomněla.

cyklistický výhled do krajiny

Problém bývá také s nosností střechy, která se pohybuje kolem 100 kg, a převážení elektrokol tímto způsobem může být výrazně omezeno. Střecha je umístěna vysoko nad zemí a zvednout kola do výšky, aby vám nevypadla z ruky a nepoškodila vůz, vyžaduje zručnost, šikovnost a fyzičku. Ne každý to zvládne sám, a už vůbec si s tím nemusí poradit ženy. Držák na kola na tažné zařízení Amsa je pro ženy ideální prostředek k převážení bicyklů, jestliže žijí bez partnera. Výhodou je navíc jednoduchá montáž, nic složitého to není a zvládnou to i technicky ne zrovna zdatní lidé.

Zaplatíte víc a musíte přehodit registračku

Vyšší cena je snad jediná nevýhoda tohoto řešení, která ovšem odpovídá samotnému technickému provedení.

kolo zasypané sněhem

Existují také speciální nosiče na motocykly o nižší hmotnosti, která nesmí překročit povolené svislé zatížení kulového čepu (obvykle do 100 kg). Vyrábí se i adaptéry pro široké ráfky koloběžek a lze tímto způsobem převážet i náklad, co se nevejde do kufru, jako je palivové dřevo, velké plastové boxy, benzínovou sekačku atd.

Bohužel je nutné přemístit zadní registrační značku na nosič, nebo si za symbolický poplatek zajistit na odboru dopravy třetí značku.

About the Author